2018 General Election

Following is a list of endorsements announced by the Michigan Chamber of Commerce for Governor, U.S. Senate, U.S. House, State Senate and State House. The 2018 General Election will be held on Tuesday, November 6.

Governor /Lt. Governor
Bill Schuette/Lisa Posthumus Lyons

 

Attorney General 
Tom Leonard

 

Secretary of State 
Mary Treder Lang

 

US Senate 
John James

 

US House (8)
CandidateDistrict
Jack Bergman1
Bill Huizenga2
John Moolenaar4
Fred Upton6
Tim Walberg7
Mike Bishop8
Paul Mitchell 10
Lena Epstein11

 

State Senate (26)
DistrictCandidateHome
7Laura CoxLivonia
8Peter LucidoShelby Twp.
10Michael MacDonaldSterling Heights
12Mike McCreadyBloomfield Hills
13Marty KnollenbergTroy
15Jim RunestadWhite Lake
16Mike ShirkeyClarklake
17Dale ZornIda
19John BizonBattle Creek
20Margaret O'BrienPortage
21Kim LaSataSt. Joseph
22Lana TheisBrighton
24Tom BarrettCharlotte
25Dan LauwersBrockway
26Aric NesbittLawton
28Peter MacGregorRockford
29Chris AfendoulisGrand Rapids
30Roger VictoryHudsonville
31Kevin DaleyLum
32Ken HornFrankenmuth
33Rick OutmanSix Lakes
34Jon BumsteadNewaygo
35Curt VanderWallLudington
36Jim StamasMidland
37Wayne SchmidtTraverse City
38Ed McBroomVulcan

 

State House (63)
DistrictCandidateHome
17Joe BellinoMonroe
19Brian MeakinLivonia
20Jeff NoblePlymouth
24Steve MarinoHarrison Twp.
30Diana FarringtonUtica
32Pamela HornbergerChesterfield Twp.
33Jeff YarochRichmond
36Doug WozniakShelby Twp.
38Kathy CrawfordNovi
39Ryan BermanBloomfield Hills
40Dave WolkinsonBirmingham
41Doug TietzTroy
42Ann BollinBrighton
43Andrea SchroederIndependence Twp.
44Matt MaddockMilford
45Michael WebberRochester Hills
46John ReillyOakland Twp.
47Hank VaupelHandy Twp.
51Mike MuellerLinden
56Jason SheppardTemperance
57 Bronna KahleClinton
58Eric LeutheuserHillsdale
59Aaron MillerSturgis
61Brandt IdenOshtemo Twp.
62Dave MorganBattle Creek
63Matt HallMarshall
64Julie AlexanderHanover
65Sara LightnerSpringport
66Beth GriffinMattawan
67Leon ClarkMason
70Jim LowerCedar Lake
72Steven JohnsonWayland
73Lynn AfendoulisGrand Rapids
74Mark HuizengaWalker
76Amanda BrandGrand Rapids
77Tommy BrannWyoming
78Brad PaquetteNiles
79Pauline WendzelColoma
80Mary WhitefordCasco Twp.
82Gary HowellNorth Branch
83Shane HernandezPort Huron
84Phil GreenMillington
85Ben FrederickOwosso
86Thomas AlbertBelding
87Julie CalleyPortland
88Luke MeermanLamont
89Jim LillyPark Township
90Bradley SlaghZeeland
91Greg VanWoerkomNorton Shores
93Graham FillerDewitt
94Rodney WakemanSaginaw Twp.
97Jason WentworthClare
98Annette GlennMidland
99Roger HauckMt. Pleasant
100Scott VanSingelGrant
101Jack O'MalleyLake Ann
102Michele HoitengaManton
103Daire RendonLake City
104Larry InmanWilliamsburg
105Triston ColeMancelona
106Sue AllorWolverine
107Lee ChatfieldLevering
108 Beau LaFaveIron Mountain